Kodėl riedlentės ratukai pageltonuoja? Ar spalva turi reikšmę?

Kai perkate riedlentę, turi galimybę rinktis iš daugybės variantų, nuo skirtingų lentos dizainų iki ratukų spalvos. Dauguma žmonių pirmenybę teikia baltiems ratukams. Jie puikiai atrodo ir spindi saulės šviesoje. Tačiau netrukus pastebėsite, kad jie ima geltonuoti.

Kodėl riedlentės ratukai pagelsta? Pagrindinė priežastis – dėl ultravioletinių spindulių yrantis poliuretanas. Ratukai taip pat gali pakeisti spalvą jeigu prisisunks purvo, alyvos ar kitokių medžiagų nuo žemės.  

Jeigu pastebėjote atsirandanti geltoną atspalvį, nėra reikalo panikuoti. Deja tai gana įprastas dalykas. Apžvelkime priežastis dėl kurių riedlentės ratukai pakeičia spalvą.

Ratukų geltonavimo priežastys

Nedaug kas kreipia dėmesį į besikeičiančią spalvą. Bet jeigu jus pakitęs riedlentės ratukų atspalvis gąsdina, galime jus nuraminti. Tai neturi jokios įtakos riedlentės saugumui ar patikimumui. Pažvelkime giliau, kas nulemia tokį spalvos pokytį:

Su laiku poliuretanas degraduoja

Pagrindinė priežastis dėl ko riedlentės ratukai nugelsta – poliuretano degradavimas. Ši medžiaga yra jautri ultravioletiniams spinduliams ir veikiama apšvietimo palaipsniui keičia savo estetinį vaizdą.

Bet kodėl riedlentės ratukai spalvą keičia būtent į geltonumą, o ne kokį nors kitą atspalvį? Poliuretano natūrali spalva yra gelsva, turinti smėlio atspalvį. Gamintojai balina poliuretaną, kad ratukai būtų akinamo baltumo ir patraukliai atrodytų parduotuvės lentynose. Kai baliklis pradeda irti, poliuretanas degraduoja ir tikroji ratukų spalva pradeda ryškėti.

Kas yra poliuretanas?

Poliuretanas į riedlenčių industriją atėjo dar 1970 metais ir čia prigijo. Poliuretano populiarumą riedlenčių pasaulyje lėmė visa eilė jo privalumų:

  •          Poliuretanas yra labai atspari medžiaga. Ji yra atspari mechaniniam poveikiui, dilimui, agresyviems chemikalams, rūgštims ir skiedikliams.
  •          Poliuretanas nepalieka žymių. Tai idealus variantas riedlentėms, kadangi ratukai nepaliks nepageidaujamų dryžių ant dangos.
  •          Poliuretanas gali būti gaminamas absoliučiai bet kokios spalvos. Dažų pigmentas poliuretane išsilaiko labai ilgam laikui.
  •          Poliuretanas yra atsparus temperatūriniams svyravimams. Tiek karštyje, tiek esant žvarbiam šalčiui poliuretaniniai riedlentės ratukai nepradės irti. Ekstremaliomis sąlygomis poliuretanas degraduos iš estetinės pusės, tačiau nepraras savo patvarumo.

Tepalai, purvas, parafinas ir kitos medžiagos

Riedlentės ratukus gali paveikti ne vien saulės spinduliai. Kita priežastis – ratukų riedėjimas, t.y. jų nuolatinis kontaktas su danga.

Daugybė dalykų nusėda ant žemės, kai kurie natūralūs, kiti nelabai. Tepalai, purvas, parafinas ir kitokie nešvarumai turi bene didžiausią įtaką riedlentės ratukų estetinei išvaizdai. Trumpai tariant tepalai, purvas ir parafinas įsigeria į riedlentės ratukus ir dėl to ratukai gali atrodyti gelsvi arba net turėti rudą atspalvį.

Gaila, bet būdų sustabdyti ratukų geltonavimo nuo nešvarumų arba saulės spindulių nėra. Bet kruopštus riedlentininkas nuolat valantis ratukus turi geras galimybes išsaugoti ratukų baltumą ilgesniam laikui.  

Kaip nuvalyti riedlentės ratukus

Jeigu jums rūpi jūsų riedlentės ratukų spalva, galite kartas nuo karto juos nuvalyti. Tam nėra daug prasmės, nes spalvos pasikeitimas niekaip neįtakoja ratukų charakteristikų. Kaip bebūtų, jeigu norite švariai atrodančios riedlentės, pirmyn.

  •          Nuimkite ratukus nuo riedlentės.
  •          Išimkite iš ratukų guolius.
  •          Nuvalykite ratukus.
  •          Nusausinkite ratukus prieš pradedant viską surinkinėti atgal.

Riedlentės ratukų valymui galite panaudoti vandeniu sudrėkintą šluostę. Jeigu to buvo negana, pamerkite ratukus į karštą vandenį ir įlašinkite kelis lašus indų ploviklio. Tada bandykite ratukus nušveisti kempine ar šepetėliu. Indų ploviklis ir karštas vanduo puikiai pašalins riebalų dėmes, ypač aplink guoliavietes.

Galite naudoti tiek dantų šepetėlį, tiek ir vielinį šepetį. Jie puikiai nugrandys purvą. Nesijaudinkite, kad galite subraižyti ar sugadinti ratukus, to beveik neįmanoma padaryti net naudojant vielinį šepetį.

Ar visi ratukai geltonuoja?

Pigesni ratukai greičiau pakeičia spalvą negu brangūs ir kokybiški. Geresnio mišinio poliuretano ratukai ne tik nenugels greitai, bet bus patikimesni ir patvaresni.

Iš esmės, geltonuojantys riedlentės ratukai yra neišvengiami, tai laiko klausimas. Purvas, tepalai ir ultravioletiniai spinduliai padarys savo darbą. Jeigu pakitusi spalva jus erzina, rinkitės aukštos kokybės spalvotus arba juodus ratukus. Nuolatinis ratukų valymas yra kiek beprasmis, nes tai niekaip neįtakoja ratukų charakteristikų ir riedlentės valdymo. Riedlentė yra skirta važinėjimui, o ne žiūrėjimui į ją.