Jeigu abejojate kokius guolius pirkti, šiame straipsnyje rasite daugelį atsakymų ir įdomių faktų apie juos. Taip pat pabandysime paaiškinti, kurie guoliai geriausiai atitiks jūsų poreikius.

1. Esminiai faktai apie guolius

Kad ratukas suktųsi ant ašies, jam reikalingi 2 guoliai. Guoliai turi itin didelę įtaką greičiui ir važiavimo malonumui. Nepaisant to, kokius guolius naudojate, visada turite vengti smėlio, vandens ar drėgnos aplinkos, kadangi šios aplinkybės ženkliai sutrumpina guolių tarnavimo laiką. Periodinis guolių valymas ir sutepimas tikrai pagerins guolių ilgaamžiškumą ir sukimosi greitį.

Tarp guolių visada dedama metalinė tarpinė, kuri yra būtina, kad priveržiant ratukus neperspaustumėte guolių ir ratai sklandžiai suktųsi. Tarpinės dydis priklauso nuo ašies skersmens, įprasti standartai 8 mm ir 6 mm:

8mm tarpinė

6mm tarpinė

Guolių kokybė priklauso nuo kelių faktorių, tokių kaip:

  • Metalo lydinys
  • Tikslumas (ABEC)
  • Naudojamas tepimas
  • Uždari ar atviri (nuimamu dangteliu)

Tinkamiausi guoliai jums:

  • Jeigu važinėjate lauke, kiek tinkamesni būtų uždaro tipo guoliai sutepti tepalu. Jie atsparesni purvui ir dulkėms bei reikalauja mažiau priežiūros.
  • Jeigu daugiausiai važinėjate uždarose patalpose, galite rinktis atviro tipo guolius, kurie greitai sukasi ir yra lengvai valomi.
  • Jeigu jūs orientuojatės į ilgas distancijas ir didelį greitį, rinkitės aukštos tikslumo klasės guolius suteptus su alyva. Tokie guoliai sukasi itin greitai ir yra lengvai valomi, bet be tinkamos priežiūros dulkės ir purvas juos greitai gali pažeisti.

2. Guolių montavimas

Įprastai guoliai nesunkiai įsispaudžia į ratukuose esančią guoliavietę su nykščiu. Jeigu guolį įstatėte teisingai, jis bus vienoje plokštumoje su ratuko šerdimi. Jeigu kažkuris guolio kampas neįspaustas iki galo, reiškia guolis skersuojasi guoliavietėje. Važinėjant su taip įstatytu guoliu jį greitai sugadinsite, be to ratukas nesisuks sklandžiai. Guolių montavimas į ratukus su metaline šerdimi yra kiek sudėtingesnis. Labai svarbu tolygiai įspausti guolį į guoliavietę, nes jį užskersavus gali būti itin sunku išimti. Buitinėmis sąlygomis guolį į ratuką su metaline šerdimi galime įspausti guminio plaktuko pagalba, o jeigu tokio neturi, naudokite paprasta plaktuką, tik ant guolio uždėkite medinę kaladėlę.

Niekada nenaudokite metalinio plaktuko tiesioginiams smūgiams į guolį, paprasčiausiai jį sugadinsite. Kad guolis lengviau įslystų į metalinę guoliavietę, galite ją padengti tepalu mažinančiu trintį. Įstačius guolį į vietą, visą perteklinį tepalą būtinai nuvalykite.

3. Guolio dalys

Medžiagiškumas

Guolio medžiagiškumas yra viena svarbiausių charakteristikų sprendžiančių jo kokybę. Dauguma guolių yra pagaminti iš plieno. Pigūs guoliai įprastai būna pagaminti iš presuoto lakštinio metalo arba grūdinto anglinio plieno. Iš šių metalų pagaminti guoliai nepasižymi ilgaamžiškumu, tad jų nerekomenduojame. Keramikiniai rutuliukai nepasiduoda korozijai ir yra patvaresni negu plieniniai.

Keramikinis guolis

Plieninis guolis

Guolių kaina ir kokybė labai stipriai koreliuoja. Iš esmės, galite pasitikėti žinomais prekės ženklais, jie gamina patvarius guolius iš kokybiškų medžiagų.

Guolių tikslumas ir ABEC klasifikacija

Guoliai yra klasifikuojame pagal standartizuotą ABEC guolių paklaidų tolerancijos skalę. ABEC žymė nusako ant kiek geri yra guoliai veikiami apkrovos. Kuo aukštesnė ABEC klasė nurodyta, tuo guoliai bus tikslesni, efektyvesni ir greitesni. Bet tai savaime neužtikriną greitesnio ratukų sukimosi. Guolio ABEC klasė niekaip neįtakoja kitų itin reikšmingų faktorių, tokių kaip ratukų ir tarpinės dedamos tarp guolių tikslumas arba paties guolio medžiagiškumo. Eksploatuojami visi guoliai su laiku praranda kažkiek tikslumo dėl susidėvėjimo.  

Atkreipkite dėmesį, kad ne visi guoliai paženklinti ABEC skalėje, kai kurie gamintojai turi savo skales. ABEC iššifravus reiškia „žiedinių guolių inžinerijos komitetas“ (Annular Bearing Engineering Committee).

Guolių tepimas

Guoliai gali būti tepami tirštu tepalu arba skysta alyva. Itin svarbu, gal guolis niekada nebūtų sausas. Nesant tepimui guolis ims kaisti ar net lydytis, taip prarasite greiti arba visiškai sustosite guoliui užsikirtus.

  • Alyva: suteiks daugiau greičiau dėl skystos konsistencijos ir sukuriamos mažesnės trinties. Guolis suteptas plonyčiu alyvos sluoksniu itin gerai suktis, bet reikalaus ir dažnos priežiūros.
  • Tepalas: Jis geriau negu alyva atstumia purvą ir vandenį, beveik nereikalauja priežiūros, bet sudaro didesnį pasipriešinimą guolio sukimuisi, kas lemia gerokai mažesnį greitį.

Pastaba: Vanduo iš guolių išplauna tiek tepalą, tiek alyvą! Jeigu taip nutiko, išdžiūvus vandeniui jūsų guoliai pradės skleisti iki tol nebūtus garsus ir stipriai kaisti. Dėl to guoliai gali išsilydyti ir užsikirsti. Tai reiškia, kad turėsite keisti guolius. Jeigu pasivažinėję šlapia danga guolius išdžiovinsite, išvalysite ir sutepsite, didelė tikimybė, kad jums pavyks juos išsaugoti ir toliau naudoti.

4. Guolių standartai ir jų tikslumas

Yra keletas faktorių, kuriuos apibrėžia ABEC klasė. Vienas iš jų yra ekscentriškumas, t.y. išorinio žiedo takelio apvalumas. Lentelėje žemiau pateikiame maksimalias leistinas paklaidas guolių ekscentriškumui pagal jų klasę:

Klasė

Paklaida

ABEC 1

0.0075mm

ABEC 3

0.0050mm

ABEC 5

0.0035mm

ABEC 7

0.0025mm

ABEC 9

0.0012mm

Kaip matote, kuo aukštesnė ABEC klasė, tuo mažesnis bus guolio dalių nuokrypis. Reiškia, daugiau jūsų jėgos bus perduodama į ratus ir riedėsite greičiau.

ABEC ir ILQ tiesiogiai negali būti prilyginami vienas kitam. ABEC yra standartas, o ILQ yra prekės ženklas.

Pagal ABEC klasifikaciją yra tikrinamas guolių tikslumas gamybos metu, tačiau tai neliečia jų ilgaamžiškumo ar funkcionavimo esant apkrovoms. Twincam yra ILQ guolių gamintojas. Jie matuoja guolių tikslumą pagal skalę panašią į ABEC. Nepaisant to, ILQ guoliai turi 6 rutuliukus, o ABEC žymimi guoliai – 7.

Bones guoliai yra pagaminti išskirtinai riedlentėms ir negali būti lyginami pagal ABEC klasifikaciją.
Žemiau pateikiame guolių ir jų apsauginių dangtelių šifravimais (guolio tipas paprastai žymimas ant paties guolio):

Tipas

Paaiškinimas

Aprašymas


608


Standartinis guolis

22mm išorinis skersmuo
7mm plotis
8mm vidinis skersmuo

688


Mini /Micro guolis

16mm išorinis skersmuo
5mm plotis
8mm vidinis skersmuo

Z

1 metalinis dangtelis

Aptarnaudami guolį visada tai darykite per vidinę atvirą jo pusę. Ji bus ratuko viduje.

ZZ

2 metaliniai dangteliai

Dangteliai įtvirtinti su C-žiedais, kuriuos reikia nuimti ardant guolį aptarnavimui.

2RS/
RS/
RZ

2 armuoti guminiai dangteliai

Dangteliai sumontuoti be C-žiedų. Aptarnaujant guolius, dangtelius galima atsargiai nuimti adatos pagalba.

BRS

2 armuoti guminiai dangteliai
(bekontakčiai)


Dangteliai sumontuoti be C-žiedų. Pasižymi itin gera apsauga nuo vandens patekimo į guolio vidų.

Mūsų parduotuvėje galite rasti kuo įvairiausių guoliukų riedučiams, paspirtukams, riedlentėms ir kitkam:

Mūsų siūlomi guoliukai