Slidinėjimas yra puiki pramoga ir sportas šaltuoju metų laiku. Išmokti slidinėti niekada nevėlu, tačiau pradėjus mokytis dar vaikystėje yra tam tikrų privalumų – lankstumas, vikrumas ir baimės jausmo neturėjimas. Slidinėjimo mokyklos vaikus priima jau nuo 3-4 metų amžiaus ir, teisingai mokant, jau po kelių dienų vaikai gali savarankiškai leistis nestačiais šlaitais. Šiame straipsnyje pateiksime specialistų patarimus, kad jūsų vaiko pirmuosius slidinėjimo bandymus lydėtų sėkmė. 

Žiemos sporto aprangos ir inventoriaus prekyba, nuoma bei priežiūra užsiimančios įmonės Terrasport vadovas Viktoras Zaubidovas teigia, kad svarbiausia taisyklė – neleiskite vaikui sušalti.

Visada įvertinkite oro sąlygas ir dienos prognozę, ypač slidinėjant kalnuose, kur vėjas ir pūga gali užklupti staiga. Tinkama slidinėjimo apranga yra raktas į gerus mokymosi rezultatus ir įspūdžius. Juk nenorite, kad vaikas sušaltų ir taptų irzlus.

Kaip suaugusiems, taip ir vaikams gaminamos būtent slidinėjimui sukurtos striukės - jos neleis vaikui sušalti kylant keltuvu ir sukaisti besileidžiant šlaitu. Pašiltinta, atspari drėgmei bei kvėpuojanti striukė su aukštesne apykakle bei gobtuvu yra tai, ko jūsų vaikui reikia pramogaujant ant sniego. Rinkitės kiek ilgesnę striukę su vadinamuoju sijonu, kad vaikas nesušaltų per staigiai pasišalinant kūno šilumai ar griūnant sniegas nepatektų po rūbais.

Kelnės taip pat turi būti pašiltintos, atsparios vandeniui bei laidžios orui. Atkreipkite dėmesį, kad  ties čiurna klešnėje būtų „sijonas“ užkirsiantis galimybes sniegui patekti į slidinėjimo batus. Jeigu jūsų mažylis mažiau koordinuotas ir mėgėjas pasivartyti sniege, apsvarstykite galimybę jį aprengti vienos dalies slidinėjimo kostiumu. Tokia apranga gali sukelti šiokių tokių nepatogumų, tarkim, užsukus į tualetą, tačiau yra nepakeičiama apsaugant vaiką nuo vėjo, šalčio bei sniego.

Pirmojo sluoksnio termo rūbus rinkitės iš sintetinio arba merino vilnos audinio (jokiu būdu netinka medvilnės turintys audiniai). Tiek vienas, tiek kitas variantas puikiai veiks ir išlaikys vaiko kūną šiltą bei sausą. Šaltesnėmis dienomis papildomai aprenkite vaiką lengvu flisiniu džemperiu.

 

Kaklo mova yra dažnai ir be reikalo pamirštama aprangos dalis. Ji apsaugo kaklą, ausis bei apatinę veido dalį nuo vėjo, šalčio ir nudegimo saulėje. Flisinės movos bus minkštos, šiltos, nesukels niežulio ir nesugers prakaito.

 

Slidinėjimo kojinės turi būti iš sintetinių audinių, gali būti dalis vilnos. Patartina turėti 2 poras. Jei vaiko kojytės sudrėktų ir imtų šalti, pakeiskite kojines sausomis. Jokiu būdu nenaudokite medvilninių, paprastos vilnos  ar poros kojinių vienu metu.

Mažiesiems patartina rinktis kumštines pirštines, jos visais atvejais bus šiltesnės. Pirštinės turi būti atsparios drėgmei bei laidžios orui. Atkreipkite dėmesį, kad pirštinės būtų ilgesnės bei turėtų gumytes joms prisegti, juk vaikai dažnai būna išsiblaškę ir gali pamesti pirštines.

„Bendra taisyklė – slidinėjimui rinkitės slidinėjimo rūbus. Jie užtikrins, jog vaikas nesušlaptų, nesukaistų ir komfortiškai jaustųsi visą dieną“, - apie vaikų aprangos subtilybes baigia Terrasport vadovas.

 

Slidinėjimo įranga – pirkti ar nuomotis?

Dažnam lietuviui viską norisi turėti savo, tačiau vaikiško inventoriaus nuoma – labai protingas sprendimas.

Jeigu jūsų vaikas pirmą kartą lipa ant slidžių ar per sezoną slidinėjate tik kartą kitą, apsvarstykite nuomos variantą. Gali būti, kad ši pramoga jūsų vaikui nepasirodys įdomi ir nupirkę slides bei batus turėsite nereikalingą balastą. Be to, vaikas slides išauga per porą metų. Kitas nuomos privalumas – visada gausite pagaląstas ir išparafinuotas slides. Taigi, nemažai sutaupysite.

Jeigu slidinėjate keletą kartų per sezoną ar šeimoje auga 2 ir daugiau pametinukų vaikų, įsigytas inventorius gali būti perleidžiamas jaunesniam vaikui ir tokiu atveju protinga būtų įsigyti nuosavą inventorių.

Keli patarimai nusprendusiems pirkti inventorių savo vaikui:

Šalmas – privaloma apsaugos priemonė slidinėjant tiek vaikui, tiek suaugusiam. Jis apsaugo galvą griuvimo ar susidūrimo metu. Be to, jis kur kas šiltesnis už kepurę bei gerai vėdinasi esant šiltam orui. Po šalmu niekada nedėkite vaikui kepurės! Esant šiltesniam orui pakaks kaklo movos, o šaltą dieną būtinai naudokite sintetinės medžiagos pošalmį, kuris apsaugos ne tik galvą ir kaklą, tačiau ir skruostus bei kaktą. Nepamirškite ir akinių, jie apsaugo akis nuo žalingų ultravioletinių spindulių, vėjo ir ledo dalelių. Šalmą ir akinius patartina rinktis vieno gamintojo, jie bus tarpusavyje suderinti ir nepaliks šąlančio tarpo ant kaktos.

Vaikiškų slidžių ilgiai būna nuo 67 iki 140 cm, o rinktis derėtų tokias, kurios siekia tarpą nuo smakro iki nosies (pirmiesiems kartams – dar trumpesnes). Prieš pradedant slidinėti, patikrinkite, ar apkaustai suveržti pagal vaiko svorį ir slidinėjimo įgūdžius. Tai ypač svarbu saugumo sumetimais.

Pradedantiesiems vaikams reikėtų išrinkti batukus su 2 ar 3 sagtimis. Tokie batai bus minkšti, lankstūs ir patogūs. Pažengusiems ar didesnio svorio vaikams rinkitės batus su 4 sagtimis. Ekonominiais sumetimais protingas pasirinkimas – reguliuojamo dydžio batai. Jų vaikui tikrai užteks 2-3 metams, kadangi batai didinsis 4-5 dydžiais. Vaikui, siekiančiam sportinių aukštumų,  tokie batai bus per minkšti, tad teks atrasti tinkamus fiksuoto dydžio kietesnius batus. Po slidinėjimo būtinai išimkite bato kojinę iš kiauto ir išdžiovinkite susikaupusį prakaitą ir kondensatą. Taip išvengsite nemalonaus kvapo batuose, o kitą dieną slidinėjant vaiko kojos nešals.

Neskubėkite vaikui į rankas įduoti slidinėjimo lazdų. Iš pradžių leiskite vaikui susikoncentruoti tik į slides ir išmokti čiuožti bei daryti posūkius be lazdų. Kai vaikas užtikrintai darys posūkius užbaigiant juos lygiagrečiomis slidėmis, jis bus pasiruošęs slidinėjimui su lazdomis.

„Yra ir kelios pagalbinės priemonės, viena jų – slidžių galų segtukas (edgie wedgies), kuris išlaiko tarpą tarp slidžių galų, taigi, vaikas nekryžiuoja slidžių, mažiau griūna ir lengvai išlaiko slides plūgo pozicijoje. Kita priemonė, leidžianti vaikui jaustis užtikrintai, o jums kontroliuoti jo greitį – savotiški pakinktai su vadelėmis, jungiančiomis priekyje čiuožiantį vaiką su jumis. Šiomis vadelėmis galite koordinuoti vaiko judesius ir, esant reikalui, sumažinti jo greitį“, - teigia Terrasport vadovas Viktoras Zaubidovas.

Jeigu esate tėtis, laukiantis slidinėjimo atostogų, kai galėsite vaiką pastatyti ant slidžių, galite jausti šiokį tokį spaudimą bei atsakomybę. Žinoma, jūs norite, kad pirmieji vaiko nusileidimai nuo šlaito būtų sėkmingi ir kupini gerų emocijų. Taigi, ar vargti patiems, ar patikėti vaiką slidinėjimo mokyklos instruktoriui?

Slidinėjimo akademijos vadovas Richard Schrijer vienareikšmiškai rekomenduoja pirmuosius žingsnius žengti su profesionaliu instruktoriumi. Net jei esate puikus slidininkas, tai dar nereiškia, kad esate geras mokytojas. Geras slidinėjimo instruktorius žino, kaip ir kokią informaciją perteikti vaikui, kokius pratimus reikia atlikti, kaip jį sudominti ir išlaikyti koncentraciją, turi ne tik puikius edukacinius, bet ir psichologo įgūdžius. Visgi, Slidinėjimo akademijos vadovas pasirinkimo laisvę palieka tėvams ir dalinasi keliomis įžvalgomis bei patarimais vaikui pradedant slidinėti:

  •          Mokymasis turi teikti džiaugsmą. Už sėkmingus posūkius, judesius ir nusileidimus apdovanokite vaiką – slidinėjant kalnuose puodelis karšto šokolado, gruzdintos bulvytės, saldainis ar lipdukas tikrai suteikia daugiau motyvacijos. „Auginu 2 mažamečius vaikus ir jie tikrai leidžiasi paperkami“, - juokavo Slidinėjimo akademijos įkūrėjas. 
  •          Mokymąsi paverskite žaidimu. Treniruodami vaikus reakcijos ir koordinacijos lavinimui naudokite spalvingus kamuolius, kūgelius ir kitus įrankius. Teisingai suformuotos užduotys ir žaismingas jų pateikimas yra raktas į lengvą mokymosi procesą ir gerus rezultatus.
  •          Pradėti mokytis galite ir šalia namų. Pradžioje nereikia kalno ir keltuvo. Lengvo nuolydžio užteks lėtiems ir atsargiems nusileidimams, o į viršų nesunkiai užlipsite slidinėjimo batais.
  •          Kalnuose nepamirškite kuprinės su būtinais daiktais: antromis pirštinėmis, termo apranga ir kojinių pora. Tai leis vaikui jaustis sausam visą dieną. Taip pat nepamirškite servetėlių, vystyklų (jei vis dar reikia),kremo nuo saulės ir nesaldaus gėrimo, geriausia vandens
  •          Žaiskite žaidimus, kol neslidinėjate. Kylant keltuvu ar laukiant eilėse vaikas gali tapti irzlus. Laikas greičiau praeis žaidžiant žaidimus, dainuojant mėgstamas dainas, skaičiuojant ar ką nors spėliojant.
  •          Susitelkite į posūkių mokymą. Gebėjimas sustoti yra svarbus, tačiau posūkiai yra tai, kas leidžia pajusti slidinėjimo malonumą. Posūkyje turi dirbti pėda, kelis ir dubuo. Esminė klaida - liepimas vaikui perkelti visą svorį ant vienos slidės, kad pradėtų suktis. Vietoje to, geriau vaiką iškart mokyti posūkį atlikti teisingai, verčiant slides ant briaunų.
  •          Leiskite vaikui sekti jus. Matydamas čiuožimo trajektoriją ir judesius vaikas lengviau juos įsimins ir atkartos. Vesdami vaiką nepamirškite žaidimų elementų ir atlygio už pasiekimus.
  •          Praneškite keltuvo operatoriui, kad su jumis pradedantysis vaikas. Operatorius sulėtins keltuvą, padės užlipti ir nulipti. Pratinkite vaiką visada nuleisti saugumo skersinį tik atsisėdus į keltuvą.

 

Slidinėjimo akademijos atstovo nuomonei, jog pradžiamokslio derėtų išmokti kartu su instruktoriumi, paantrina ir Terrasport vadovas Viktoras Zaubidovas: „Taip, instruktorius ne tik greičiau išmokys jūsų vaiką slidinėti, bet ir neleis vaikui įsisavinti galimai klaidingų judesių ir netinkamos čiuožimo technikos, perimamos iš tėvų“.