Įvertinkite save 

     Patariame nuoširdžiai įsivertinti savo slidinėjimo gebėjimus, jokiu būdu nepervertinkite ar neįvertinkite savo įgūdžių.

Jeigu esate naujokas ir siekiate tobulėti arba esate kelis kartus čiuožęs, bet vis dar mėgaujatės tik mėlynomis ar paruoštomis raudonomis trasomis:

  • Rinkitės minkštus (lanksčius), patogius ir šiltus batus. Batų kietumas žymimas indeksais nuo 40 iki 140. Jei tik pradedate čiuožti, rinkitės 50-70 indeksu pažymėtus batus (priklausomai nuo jūsų svorio).
  • Jeigu esate naujokas, bet tikitės sparčiai progresuoti, rinkitės kiek kietesnius batus. Per minšktas batas neleis jums tinkamai kontroliuoti slidės. 

Jei esate vidutiniokas, slidinėjate jau kelis sezonus, gerai valdote slides, greitį bei laisvai įveikiate raudonas bei juodas trasas bei esate pasiruošęs sustiprinti savo įgūdžius čiuoždamas statesniais šlaitais, neparuošta trasa ar per gūbrius:

  • Rinkitės kietesnius batus pažymėtus indeksais 80–110, kurie tiksliau perduoda jūsų kūno judesius į slides bei leidžia jas efektyviai valdyti net ir esant didelėms apkrovoms ir greičiams.

Jeigu esate tikrai pažengęs slidininkas, čiuožiate visiškai pasitikėdamas savo jėgomis, agresyviai ir dideliu greičiu net ir stačiausiuose ir sudėtingiausiuose šlaituose, puikiai valdote slides tiek paruoštoje trasoje, tiek puriame sniege, bekelėje:

  • Profesionalūs slidininko batai yra patys jautriausi ir tiksliausiai reaguojantys į jūsų veiksmus;
  • Tai patys kiečiausi batai žymimi indeksais 120+. Kai kurie modeliai gali būti net per kieti kai kuriems slidinėjimo stiliams. Šios kategorijos batai, atsižvelgiant į specifinę jų paskirtį, turi papildomų funkcijų, tokių kaip smūgių amortizavimas ir pan.

 

Slidinėjimo batų stiliai ir funkcijos

     Slidinėjimo batus sudaro tvirtas išorinis plastiko sluoksnis kojos palaikymui bei minkštas vidinis sluoksnis dėl komforto ir šilumos. Dauguma batų skirtų suaugusiems yra persidengiantys ir susegami iš viršaus 3 arba 4 segtukais. Kai kurie vaikiški modeliai yra atsegami iš galo, dėl to jie yra kažkiek patogesni ir lengviau naudojami pradedantiesiems.

 

Išorinis sluoksnis

     Slidinėjimo batų išorinis plastikinis kiautas skiriasi savo kietumu (flex index). Minkštesnio plastiko batas lengviau lankstosi bei atleidžia daugiau slidininko klaidų. Kieti batai yra kur kas griežtesni, preciziškai reaguojantys į slidininko judesius. Kuo kietesnius batus pasirinksite, tuo daugiau jėgos perduosite į slides darydami posūkius.

  • Minkšto ir vidutinio kietumo bato kiautas skirtas komfortui. Tokie batai atleis daugybę klaidų, tad puikiai tiks pradenčiam ar vidutiniam slidininkui.
  • Tvirtas išorinis kiautas garantuoja bato kietumą ir didesnį tikslumą, tad tokius batus vertėtų rinktis pažengusiems slidininkams.
  • Patys kiečiausi batai gaminami sportininkams ar eksperto lygio sidininkams. Tokie batai leidžia maksimaliai paversti slides ant briaunų ir užtikrina posūkių tikslumą.

     Gamintojai reitinguoja batus pagal lankstumo indeksą (flex index). Šis indeksas parodo, kiek batas yra atsparus lenkimui. Kuo aukštesnis indeksas, tuo batas kietesnis. Kalnų slidinėjimo batų kietumą derėtų lyginti tik to paties gamintojo produktų gamoje. Tad geriausias būdas pasimatuoti kelis variantus, pasvirti į priekį ir pajusti bato kietumą. Atkreipkite dėmesį, kad šiltoje patalpoje batas bus minkštesnis negu lauko sąlygomis, kuriomis slidinėjame. Renkantis batus būtinai matuokitės abu batus.

 

Bato įklotas 

     Slidinėjimo batai įklotuose turi šilumą sulaikančio užpildo. Paprastai kuo brangesnis batas, tuo daugiau šio užpildo bus įklote.

     Slidininkų pasirinkimui yra keli kalnų slidinėjimo batų įklotų variantai:

  • Iš termiškai formuojamos medžiagos, šildamas nuo kojos įklotas prisitaiko prie jos formos. Bato vidinis sluoksnis įgauna reikiamą formą po dienos slidinėjimo.
  • Iš termiškai formuojamos medžiagos, kuriai reikalingas dirbtinis šilumos šaltinis. Batą suformuoti galite naudodami paprasčiausią feną.
  • Gamintojo suformuoti įklotai. Jie nekeičia formos net kaitinant.

 

Bato lankstumo nustatymas

     Nemaža dalis kalnų slidinėjimo batų turi reguliatorių leidžiantį nusistatyti bato kietumą atsižvelgiant į tai, kokia trasa ruošiatės čiuožti – paruošta trasa, puriu sniegu ar per gūbrius. Paprastai šis reguliatorius yra bato galinėje dalyje, ties kulkšnimi.

 

Čiuožimo / ėjimo pozicija

     Ant slidinėjimo batų dažnai pamatysite Ski/Walk svirtelę. Jos pozicijos keitimas praplečia aulą, kad būtų patogiau eiti.

 

Batų dydžio pasirinkimas

     Kalnų slidinėjimo batų dydis nustatomas naudojant „Mondo“ skalę, tai yra bato dydis atitinka jo vidpadžio ilgį centimetrais. Batų dydžiai gali kiek skirtis priklausomai nuo gamintojo arba net esant to paties gamintojo skirtingiems modeliams. Išmėginkite kelias alternatyvas, kad įvertintumėte, kas tinka labiausiai. Rinkdamiesi batus pasikonsultuokite su pardavėju dėl bato išorinio kiauto formos. Gamintojai naudoja skirtingus kurpalius, tad profesionalai geriausiai patars dėl bato išlinkimų, pločio, kelties ir kitų detalių.

Kalnų slidinėjimo batų pasirinkimas

     Kadangi slidinėjant batas ir jo įklotas patiria dideles apkrovas, pėda nuolat slegia įklotą ir po truputį prarandate buvusį bato komfortabilumą. Todėl batus rinkitės atsakingai ir jokiu būdu nepirkite per didelių slidinėjimo batų. Štai keli patarimai kaip pasirinkti tinkamą slidinėjimo batų porą:

  • Apsimaukite sintetinę slidinėjimo kojinę matuojantis batus. Storos turistinės kojinės arba kasdienės medvilninės netinka.
  • Pėdos linkusios šiek tiek tinti dienos bėgyje. Geriausia būtų jei batus matuotumėtės po pietų arba vakare, kai pėda yra didžiausia.
  • Kai stovite tiesiai, kojų pirštai turi lengvai liesti bato priekį, bet jokiu būdu neturi būti įsirėmę ar užsirietę.
  • Atsistojus į slidinėjimo poziciją, t.y. kiek pritūpus, turite vos prarasti pirštų galų ir bato priekio kontaktą. Avėdami batus neturite jausti skausmo nei vienoje kojos dalyje.
  • Lankstant kojas per kelius, kulnai turi išlikti tvirtai atsirėmę į bato padą.
  • Pasivaikščiokite ir pabūkite apsiavę batus bent 20 min.

Tiek pėdos, tiek ir kojos gali kiek skirtis dydžiu, todėl pasirinkus batus, siekiant maksimalaus komforto juos galima dar šiek tiek modifikuoti:

  • Pakaitinkite ir paformuokite bato plastikinį kiautą ties pirštų galais bei šokikauliu, tai dažniausios diskomforto vietos.
  • Jeigu reikia, įsidėkite vidines pakulnes.
  • Įsidėkite vidpadžius, atitinkančius pado formą.
  • Pratampykite slidinėjimo bato įklotus.

 

Kada pirkti naujus slidinėjimo batus

     Slidinėjant batams tenkanti apkrova yra ne mažesnė negu tenkanti slidėms. Jei slidinėjate reguliariai, batus gali tekti keisti kas kelis sezonus. Laukti per ilgai neverta, kadangi bato įklotas susispaudžia ir išsidėvi, taip prarandate bato patogumą ir dalį slidinėjimo malonumo. Nauji batai taip pat leis pajusti naujausių naudojamų technologijų privalumus.

 

Slidinėjimo batų priežiūra

     Prižiūrėdami slidinėjimo batus pratęsite jų gyvavimą ir mėgausitės kur kas malonesniu slidinėjimu. Keli patarimai, padėsiantys prižiūrėti batus ir išlaikyti jų komfortabilumą:

  • Važiuodami slidinėti, batus laikykite mašinos salone, o ne bagažinėje, taip užsidėsite šiltus ir jaukius batus.
  • Išdžiovinkite batus kaskart po jų naudojimo. Ištraukite bato įklotą ir džiovinkite jį kambario temperatūroje arba ant specialaus slidinėjimo batų džiovintuvo. Nerekomenduojame batų ir jų įklotų džiovinti prie pat stiprios šilumos šaltinių, tokių kaip radiatorius ar liepsna.
  • Jeigu ėjote per purvą, švariai nušluostykite ir nusausinkite batus.

Nenaudojamus batus laikykite užsegtus ir užveržtus esamais bato diržais. Tokiu būdu plastikinis bato kiautas išlaikys savo formą.